Dlaczego kwota transakcji musi być dokładnie podana na umowie?
Dokonując zakupu o wartości większej, niż kilkadziesiąt złotych, dobrze byłoby sporządzić jego umowę. Są też te towary, których wręcz nie możemy kupić bez jej podpisania, na przykład samochody. Często jednak sprzedawcy robią wszystko, żeby wyjść jak najmocniej na plus i proponują drugiej stronie wpisanie mniejszej kwoty, niż faktycznie zostanie przekazana. Twoim zadaniem jest nigdy się na to nie godzić.

Możesz domagać się zwrotu na podstawie umowy

Jeśli towar, który zakupiłeś, nie spełni twoich oczekiwań albo okaże się wadliwy, możesz odstąpić od umowy kupna-sprzedaży. Zwracasz wtedy towar i możesz oczekiwać tego samego ze strony sprzedawcy odnośnie twoich pieniędzy. Tylko że na umowie masz wpisaną znacznie mniejszą kwotę, niż faktycznie zapłaciłeś, a to oznacza, że różnicę stracisz. I zanim zaczniesz denerwować się i grozić, że złożysz sprawę do sądu, to zastanów się, co tak naprawdę masz. Jest umowa, która potwierdza wartość transakcji jako jej jedyny dowód. Przecież sprzedawca nie przyzna się, że powinien zwrócić Ci więcej.

Uczestniczysz w fałszowaniu dokumentów

Problemy ze zwrotem pieniędzy to jedno, ale czym innym jest pomoc w fałszowaniu dokumentów, a dokładnie tym jest zamieszczenie na umowie kupna-sprzedaży błędnej kwoty. To ta podana na umowie jest podstawą opodatkowania, a tego typu oszustwa nie są raczej mile widziane. Jeśli twój podpis widnieje na fałszywej umowie, to niczego nie możesz z tym zrobić. Nic nie da tłumaczenie, że zostałeś do tego zachęcony albo nie znałeś konsekwencji takiego działania. Nieznajomość prawa nie zwalnia Cię od odpowiedzialności, a taki stan rzeczy bardzo często uniemożliwia Ci skierowanie w przyszłości sprawy do sądu.

Sprzedawca może chcieć Cię oszukać

Podstawowym powodem, przez który sprzedawca oferuje Ci wpisanie mniejszej kwoty na umowie kupna-sprzedaży jest to, że chce Cię w jakiś sposób oszukać. Być może twoim kosztem zaniża tylko wartość swoich przychodów, ale to bardzo rzadko spotykany scenariusz. Skoro wiemy, że w ten sposób nie tylko tracisz pieniądze, ale także sprzedawca zabezpiecza się przed ewentualnym podaniem, bo coś może być nie tak ze sprzedawanym Ci przedmiotem. Może być uszkodzony lub niezgodny z pierwotnymi zapewnieniami. W takim wypadku w zasadzie nic nie możesz zrobić, bo sprzedawca zbyt dobrze zabezpieczył się przed konsekwencjami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *